Posts
Specials, shop news, and recipes from McClendon's Meats.
Check out our new ad this week
The Wagyu New York’s look incredible
McClendon’s new ad
Check out our new ad this week
Check out this weeks ad at McClendon’s
Check out our ad this week
Check out the new ad this week
New York’s look awesome!
This Week's Special: Top Sirloin Steaks
Top sirloin steaks on sale this week!
Fresh Top Sirloin Steaks and Free Range Chicken
Top sirloin steaks and free range chicken!
New Weekly Ad Just Dropped at McClendon's Meats
This weeks ad just dropped! The corn is awesome!
This Week's Ad Is Here - Check Out Our Latest Deals!
Check out this weeks ad!
Great Deal on Petite Sirloin Steaks This Week
Great deal on petites this week!
It's Fresh Fish Tuesday!
Fresh fish Tuesday!
Freshly Ground Sirloin at McClendon's Meats
Fresh ground sirloin
Fresh seafood at McClendon’s
Limited supply of Dungeness crab
Check out our 4th of July ad
T-bones are a smoking deal this week!
Father’s Day tomahawk deal!
Tomahawks are a great price!
Tim and Rhonda's Montana Adventure
Check out Tim and Rhonda’s trip to Montana
Check Out Our Weekly Specials
This weeks ad
What Is Rasher Bacon and Why You Should Try It
Have you ever tried Rasher Bacon? Around here, most folks know it as Canadian Bacon—but it’s so much more than the little slices you find on a pizza! Our rasher bacon is made from premium pork loin that’s been cured and smoked to perfection, giving it a rich smoky flavor and a meaty bite that’s perfect for breakfast, sandwiches, eggs Benedict, or straight off the griddle. If you’ve never tried it, now’s the time! 🥓 Thick sliced🔥 Naturally smoked🍳 Perfect for breakfast or brunch Stop by McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse and grab some for your next meal!
Please Keep Small Business Parking Available During Graduation
Attention graduation ceremony attendees! Please don’t take up all the small business parking.
Tim Did It Again
Tim did it again!
McClendon's Meats Weekly Update June 4th to 10th
June 4th-10th
Isaac Is Back at McClendon's Meats with Dry Salami Samples
Hey guys! Isaac is back! Stop in and say hi and try some dry salami he’s demoing.
🥛 Fresh Royal Riverside milk is fully stocked! Whole milk, chocolate milk, and more are ready in the cooler. If you’ve never tried farm-fresh milk, now’s the time. Stop by McClendon’s and grab some before it’s gone!
House-Smoked Cheese Now Available at McClendon's Meats
🧀 We Smoke Our Own Cheese! That’s right—our smokehouse isn’t just for meat. 🔥 Pepper Jack🔥 Sharp Cheddar🔥 Mild Cheddar🔥 Swiss🔥 Horseradish Rich, smoky flavor that takes cheese to the next level. Try it by the block or grab one of our snack stick packs featuring our house-smoked cheeses! Stop in and taste the difference.
Today's Smokehouse Lineup: Brisket, Tri-Tip, and Ribs Ready to Go
🔥 Fresh Out of the Smoker! 🔥 The smokehouse has been busy today! ✔ Smoked Brisket✔ Smoked Tri-Tip✔ Smoked Baby Back Ribs✔ Smoked Beef Back Ribs Hot, fresh, and ready to go right now. Perfect for lunch, dinner, or taking home for the family. When it’s gone, it’s gone!
Monster Truck Giveaway Results Are In
🎉 MONSTER TRUCK GIVEAWAY RESULTS! 🎉 The winners have been drawn! Thank you to everyone who entered both online and in-store. We had a great turnout and appreciate all the support. Congratulations to our winners! Please stop by McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse to pick up your tickets. Thank you again to everyone who participated. Have an awesome time at the Monster Trucks this weekend! 🚛💨🔥
Wild-Caught Chinook and Sockeye Salmon Plus Pork Ribs While Supplies Last
🔥 Fresh Seafood & BBQ Favorites Have Arrived! 🔥 🐟 Fresh Wild-Caught Chinook Salmon — $10.99/lb 🐟 Fresh Wild-Caught Sockeye Salmon Tail Pieces — $4.99/lb 🔥 Boneless Country Style Pork Ribs — $2.99/lbPerfect for graduation parties, backyard BBQs, and weekend cookouts! These deals won’t last long. ⏰ First Come, First Served! Don’t wait—when they’re gone, they’re gone! 📍 McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse
Monster Truck Ticket Giveaway at McClendon's Meats This Weekend
!ATTENTION MONSTER TRUCK ENTHUSIASTS! We will have THREE drawings total:🏁 One winner will be chosen from the comments on this post🏁 Two additional winners will be drawn from tickets filled out at McClendon’s Old Fashioned Meats 🚨 MONSTER TRUCK GIVEAWAY! 🚨 Monster trucks are in town this weekend, and for TODAY ONLY we’re giving you a chance to WIN tickets! 🎟🔥 We’ll draw the winners tomorrow afternoon. Tickets are good for either:🏁 Friday NightOR🏁 Saturday Night Good luck everyone! 💥
This Week's Deals at McClendon's Meats May 28 to June 3
New ad! 5/28-6/3
Closed Monday May 26th for Memorial Day
🇺🇸 Memorial Day Weekend 🇺🇸 As we gather with friends and family this weekend, we want to take a moment to honor and remember the men and women who made the ultimate sacrifice for our country. We will be CLOSED Monday, May 25th in observance of Memorial Day. Have a safe and meaningful Memorial Day weekend from all of us at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse
Tim's Special Deals for the Big Weekend
Tim has some awesome deals for the big weekend!
Fresh breakfast patties for the weekend!
Memorial Day Sales at McClendon's Meats
Don’t miss our Memorial Day sales!
Introducing MeatDocs: An Experimental Series on Strange Food History
https://youtu.be/25QG9WUoZrw?si=xIDSgTbOa1okZ5l1 WARNING: This video contains graphic footage involving shark processing and finning. Viewer discretion is advised. New experimental video series. I started a YouTube channel called MeatDocs focused on strange food history and the meat industry. First video is about why shark meat disappeared. More videos coming soon as I learn editing and improve along the way.
Memorial Day sale starts right now!
Had a lot of fun judging DIG’S BBQ competition this weekend!
Stuffed Chicken Breasts on Sale This Week
Stuffed chicken breasts are on sale this week!
Check out the ice table with a special guest!
Fresh Wild Caught Chinook Salmon and Extra Large Scallops Now Available
Fresh seafood case is looking good this week at McClendon’s! 🐟 Fresh wild caught Chinook salmon — just $9.99/lbExtra large fresh scallops — $35.99/lb Perfect weather for the grill, smoker, or a cast iron pan. Limited availability while they last!
Issac Returns with Your Favorite Products Back in Stock
Issac is back with some restocked products!
Locally Made Freeze-Dried Garlic Dust Now Available Again
Fresh restock alert at McClendon’s! We’re fully stocked on all flavors of Flavors of the Forest freeze-dried garlic dust: • Original• Spicy Pepper• Ginger• Lion’s Mane• Horseradish Perfect for steaks, burgers, seafood, veggies, eggs, and just about anything that needs a serious flavor upgrade. Small batch, packed with flavor, and locally loved. Stop by and grab your favorite before they disappear again!
Wild Chinook and Extra Large Scallops Are Officially Sold Out
We are officially sold out of all our wild chinook and extra large scallops. Thank you for being awesome customers! We’ll bring some more in when we can.
Fresh Jerky and Meat Sticks Plus Behind the Scenes Vacuum Sealing
New jerky and sticks! Also check out how our vacuum sealer works with Tim and Papa Curt.
Fresh wild caught king salmon
Fresh off the boat and in the case! Wild caught Oregon Chinook salmon — just $9.99/lbExtra large fresh scallops — $35.99/lb Perfect for the grill, smoker, or a fresh seafood dinner this weekend. Limited availability on both, so grab them while they’re here! Only at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse.
Mother's Day Specials This Week: Tenderloin and Lobster
💐 This weeks Mother’s Day specials. Tenderloin and lobster for the best mom in the world! 🌺
Check Out Our Latest Deals at McClendon's Meats
New deals coming your way!
Australian Kangaroo Meat Now Available in Our Freezer
🦘 NEW FREEZER FIND!! 🦘 Straight from Australia — now in the freezer at McClendon’s! • Ground Kangaroo• Boneless Kangaroo Leg Kangaroo has been eaten in Australia for thousands of years. Aboriginal Australians traditionally hunted kangaroo as a major food source, using nearly every part of the animal for food, clothing, and tools. Later, early European settlers also relied on kangaroo meat on the Australian frontier before cattle became widespread. Today it’s still popular as a lean, high-protein wild game meat with a rich flavor similar to very lean beef or venison. Unfortunately, koala bears can’t be legally sourced… and apparently everything else in Australia is trying to kill you. 🇦🇺☠️ Cooking tip: kangaroo is extremely lean, so medium-rare is usually best. Limited availability — once it’s gone, it’s gone!
It’s coming
Ready?
Smoked Corned Beef Special This Week
Special smoked corned beef deal this week!
New jerky and sticks at McClendon’s
Don’t miss our variety of sticks and our new jerky flavor!
Try Something New: Alligator Meat at McClendon's
🐊 FREEZER FIND 🐊 “What’s next… alligator?” …Funny you should ask. We’ve actually got it.At McClendon’s Old Fashioned Meats. Not weird. Not wild. Just a lean, mild meat that eats easy — somewhere between chicken and pork. But this isn’t new. Alligator’s been on the menu for generations down south — especially in Louisiana, where Cajun cooking turned it into a staple. Fried gator bites, sausage, gumbo… it all started as practical, use-what-you’ve-got cooking and stuck around because it’s actually good. Fun fact — it was even eaten during Lent in some places, since it was considered closer to fish than red meat. 🔥 Fry it🔥 Blacken it🔥 Toss it in tacos and don’t tell anyone what it is until after Half the fun is watching people realize they like it. 👉 Limited supply — come grab some before it crawls off.
New meat pack prices
Due to the rising cost of beef, we’ve made some updates to our locker pack selection and pricing. We’ve worked to keep these packs a strong value while still delivering the quality you expect from us. The new locker packs and prices will take effect May 1st. Stop in and check out the updated options—we’ve added some great value packs, including our new ground beef bundle. As always, we appreciate your continued support.
New add at McClendon’s
Scorpion salsa at McClendon’s
Hot salsa now available!
Medium salsa now available!
Papa Curt’s salsa now available at McClendon’s
First batch of mild salsa is ready!
Papa Curt’s salsa only at McClendon’s!
🔥 Back by popular demand 🔥 Papa Curt’s famous salsa is back at McClendon’s! Fresh, bold, and packed with flavor — but only here for a limited time. ⏰ Available tomorrow afternoon… and it won’t last long. Swing by and grab yours before it’s gone!
Some more great deal for your weekend plans!
Special deals at McClendons
New stuff in the ice table!
This weeks deals at McClendons
Check out these deals!
Frog legs and limited black cod at McClendons
Try some frog legs and black cod!
$4.99/lb Tri-Tip at McClendons
Tri-Tip for $4.99/lb is back
Weekend BBQ Special: Fresh Pepper Jack Beef Patties
🔥 WEEKEND BBQ SPECIAL 🔥 Fresh Pepper Jack Beef Patties1/3 lb patties – ready for the grill $7.99/lb Perfect kick of heat + melt from the pepper jack… throw these on the grill and you’re set for the weekend 🍔🔥
Check Out What's New in the Ice Table This Week
See what’s new in the ice table
This Week's Specials at McClendon's Meats
Check out this week’s specials
Check Out This Week's Deals at McClendon's
We have some more great deals at McClendons this week!
This Week's Deals at McClendon's Meats April 9 to 15
Check out this weeks specials! April 9-15
Perfect Easter: In-House Smoked Hams
Try our in house smoked boneless hams for Easter Sunday!
Weekly Specials at McClendon's Meats
Check out this week’s specials
Fresh Smoked Pork Chops for Easter Breakfast
🐖🔥 Right out of the smoker 🔥🐖 Smoked pork chops are hot and ready—just in time for Easter morning breakfast.
Weekly Specials at McClendon's Meats
Check out this week’s specials
Weekly Ad: March 19-25
Don’t miss this weeks ad.March 19-25
Taste Homemakers Haven's Teas
🍵 Now at McClendon’s — Local Tea from Homemakers Haven! 🍵 Meet Mahalah Guthrie, owner of Homemakers Haven, a local tea company bringing some really great flavors to town. If you enjoy a good cup of tea, you’ll want to check these out next time you’re in the store. Flavors currently available:• Hibiscus Rose Hip• Honeybrush Immune Building Tea• London Mist• Velvet Morning Stop by and grab a box to try. Supporting local makers is something we love doing here at McClendon’s, and Mahalah’s teas are a great addition to the shelves. ☕
OUT OF STOCK
OUT OF STOCK!!! 🦀 Fresh Dungeness Crab Is Here! 🦀 We just got a fresh batch of Dungeness crab in the case — and this may be the last run of the season. The quality is excellent, and the price is one of the best we’ve seen this season.
Weekly Specials at McClendon's
This week’s specials! March 12-18
New Discounts at McClendon's Meats
Check out our new specials
Save on New York Steaks This Week
New York steak sale and more!
Farm Fresh Milk Restocked
Farm fresh milk is back in!
Weekly Specials at McClendon's Meats
This week’s specials
Catch the Week's Best Meat Specials
Don’t miss our specials this week
Discover Part Timers BBQ's Honey Mustard Sauce
Part Timers BBQ is BACK — and they brought samples 😎🔥 Come try their awesome honey mustard sauce on:🥩 Smoked Tri-Tip🐷 Slow-cooked pulled pork Swing in, grab a bite, and find your new favorite sauce!
See Who Won Our Valentine's Day Giveaway
Watch the results of our Valentine’s Day giveaway!
Get Your Totally Baked Sourdough Now!
🥖 Fresh restock alert! Totally Baked Sourdough Bread is back on the shelves — just came in today. If you’ve been waiting, now’s the time… it tends to go quick. 😄 Swing by and grab a loaf!
Valentines Specials at McClendon's Meats
Don’t miss our Valentines Day specials!
Valentine's Dinner for Two Giveaway!
💘 Valentine’s Day Giveaway! 💘We’re giving away Dinner for TWO: 🥩 2 bacon-wrapped tenderloin fillets🦞 2 lobster tails (5–7oz each)🍰 2 mini cheesecakes💐 A bouquet of flowers To enter: Write your name (legibly!) on a ticket at checkout and drop it in the drawing jar.🎟️ We’ll draw the winner Friday the 13th. Good luck! ❤️
Introducing Local Honey Mustard by Part Timers BBQ
🔥 NEW LOCAL DROP! 🔥 The Part Timers BBQ crew stopped by today and hooked us up with a fresh new product: locally made Honey Mustard 🍯🌶️ This stuff is money on: • Wings 🍗 (big game ready) • Brats & dogs 🌭 • Sandwiches 🥪 • Dipping sauce for just about anything 😄 Swing by and snag a bottle while it’s here — perfect wing night upgrade! 🏈🔥
Free Seasoning Samples Today Only
🔥 TODAY ONLY: FREE SEASONING SAMPLES! 🔥 Swing by and sample seasonings from Abraham’s Smoked Spices — locally handmade and packed with bold, smoky flavor. ✅ Variety of blends to try✅ Perfect for steaks, burgers, chicken, seafood, and veggies✅ Find your favorite and take a jar home
Tri-Tip Restock Expected Tuesday
Tri-Tip update: Our sale Tri-Tip is currently out of stock, and we’re expecting it back Tuesday. 🥩 Sorry for the inconvenience — thanks for your patience! If you need a great substitute for the weekend, swing in and we’ll help you pick the next best cut for the grill/smoker.
Dont miss our Big Game deals!
Weekly Specials You Can't Miss
Specials this week. Don’t miss out!
Totally Baked sourdough is FINALLY back in stock 🥖🔥 It never lasts long — come grab a loaf while you can!First come, first served.
Don’t miss our specials this week!
Hickory Bacon and Burger Sale at McClendon's
🥓🍔 SPECIAL BACON + BURGER SALE! 🍔🥓 15 lb case — 1/4” cut Hickory Bacon✅ $75 per case ($5.00/lb)That’s not all… 10 lb bulk chubs — 80/20 Burger✅ $39.90 each ($3.99/lb) Stock up while it lasts — when these are gone, they’re gone!📍 McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse
This week’s specials
Get Egg Nog Before It's Gone!
Royal Riverside milk is RESTOCKED! 🥛And heads up — this might be the last of the egg nog for the season.If you want it, don’t wait!
Discover Ground Camel in Our Freezer Finds
Who’s ready for another edition of FREEZER FINDS?!? 🧊🔥🐪 This week we’re cracking open the freezer to spotlight something you don’t see every day: Ground Camel. What is it like? Camel is generally mild, clean, and on the lean side—closer to beef than people expect, with a subtle “earthy” note that takes seasoning really well. Best ways to use it Because it’s often lean, camel shines in recipes where you can build juiciness and flavor: • Kofta / kebab meatballs: cumin, coriander, garlic, onion, paprika — absolute home run. • Smash burgers: add a little fat (beef tallow or bacon trim) and cook hot and fast. • Taco meat: brown it hard, then hit it with chili + lime + a pinch of warm spice (like cinnamon). • Chili or meat sauce: big flavor without a greasy pot. Quick tip so it doesn’t dry out Don’t overcook it, and if you’re making patties or meatballs, mix in a little fat (even 10–20%) to keep it tender and juicy. A little history Camel has been eaten for centuries across arid regions of North Africa, the Middle East, and parts of the Horn of Africa, where people made the most of animals that thrive in tough climates. It’s not a gimmick—just a different tradition than most of us grew up with. If you’ve been wanting to try something new without jumping straight into the deep end… ground camel is the perfect first step. Ground camel - $17.99/lb
Back in Stock: Wild Game Selection
Wild game is back at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse 🦌🔥 • Ground Elk • Ground Wild Boar • Ground Venison • Wild Boar Bacon Limited supply — first come, first served!
Grab Royal Riverside Milk Before Our Closure
🚨 Heads up, McClendon’s customers! 🚨 Only TODAY and TOMORROW left to grab Royal Riverside Milk before our long weekend closure. If it’s on your list, swing by now — it goes fast! 🥛
Winners of Our Christmas Giveaway Announced
Results of our Christmas give away!
Order Your Christmas Prime Rib Today
🎄🥩 Prime Rib for Christmas — Don’t Forget to Order! 🥩🎄 Call today and get your prime rib roast locked in for Christmas dinner. ✅ Whole Prime Rib — $12.99/lb✅ Prime Rib cut to size — $13.99/lb We can cut the bones and tie them back on for easy serving (all the flavor, none of the hassle).⭐ Seasoning available too!
Order Holiday Hams Today
🔥 HAM DROP — FRESH OUT OF THE SMOKEHOUSE! 🔥 We’ve got bone-in hams and whole boneless hams coming out hot at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse. ✅ Whole Boneless Hams — $6.99/lb✅ Whole Bone-In Hams — $4.99/lb Put your order in today so you’re guaranteed one for the holidays—these go fast! 🐖🔥
In-House Smoked Salmon Returns at McClendon's
🔥 IN-HOUSE SMOKED SALMON IS BACK! 🔥 Made right here at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse — fresh out of the smokehouse and loaded with flavor. Choose your favorite:✅ Brown Sugar (sweet + smoky)✅ Peppered (bold kick)✅ Original (classic, clean smoke) Perfect for holiday boards, breakfasts, dips, or straight out of the package.Come grab yours before it’s gone! 🐟🔥
Smoked Mini Honey Hams Ready for You
New batch of mini honey hams out of the smokehouse!
Steak, Wagyu & More: Unbeatable Prices!
McClendon’s Weekly Specials are here! ❄️ Stop by this week for some killer deals: 🥩 Bnls New York Steak – $10.99/lb🥩 Whole New York in the Bag – $8.99/lb🐄 Wagyu Chuck Roast – $7.99/lb🐄 Whole Wagyu Chuck in the Bag – $6.99/lb🍔 1/3 lb Fresh Burger Patties (5 lb pack) – $21.99 each🐖 Bnls Pork Loin – Whole in the Bag – $1.99/lb Perfect for winter grills, roasts, and easy dinners.Swing by McClendon’s on Harvard in Roseburg or give us a call at 541-672-3474—while supplies last!
New Specials at McClendon's Meats
New specials
Thank You for Supporting McClendon's
We’re feeling extra thankful today. 🧡 We at McClendon’s are grateful for our amazing customers, our hardworking crew, and this incredible community that supports us day after day. It’s been a difficult road from the old Nickabobs location to our new McClendon’s store — but because of you, we’re here, growing, and excited for what’s ahead. With your support, we’ll have much more to be thankful for in the future. From all of us at McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse — thank you for letting us be a small part of your family meals and holiday traditions. 🦃🥩🍖 Happy Thanksgiving! 🧡🦃
Cooking Instructions: A Must-Have Guide
Don’t forget the cooking instructions!!
Last-Minute Thanksgiving Supplies Available
Last-minute Thanksgiving supplies at McClendon’s! 🦃Fresh turkey, smoked turkey, house-smoked ham, and prime rib roasts are ready for your holiday table.Swing by and we’ll help you finish your feast in style!
Fresh Sourdough Arrives at McClendon's
Fresh out of the oven! 🥖 Freshly baked Totally Baked sourdough just arrived at McClendon’s — perfect for Thanksgiving stuffing, appetizers, or just tearing into warm with butter. Grab a loaf (or two) before it’s gone and level up your holiday table. 🦃🍞
Taste Season Cellars Wines at McClendon's
🍷 Wine Tasting Today at McClendon’s — Mon, Nov 24Now pouring Season Cellars whites & reds.Swing by for a sip, pick your holiday bottles, and grab a charcuterie board to pair. 21+ with ID. While supplies last.
Find Perfect Stocking Stuffers at Our Shop
🔪 New arrivals: knives & razors! • Hunting knives• Pocket knives• Straight razors• Stunning Damascus steel pieces Perfect stocking stuffers 🎁 Limited quantities—swing by and pick yours out today! (In-store only.)
Holiday Charcuterie Boards at McClendon's
🧀🍷 Holiday-ready at McClendon’s: Charcuterie boards, wine, hams & turkeys — available now!
🥩 Choice Rib Roast — $13.99/lb
🥩 Choice Rib Roast — $13.99/lb🦀 Dungeness Crab — $11.99/lb Perfect for holiday dinners or a weekend feast. Fresh, ready, and moving fast—come grab yours today!
Holiday Meats Specials at McClendon's Meats
Holiday specials are here at McClendon’s! 🦃🍁 • Holiday Goose – $14.99/lb• Standing Rib Roast – $13.99/lb• Whole Turkey – $2.29/lb• Whole Smoked Ham – $4.99/lb• Bone-In Smoked Turkey Breast – $6.99/lb• Boneless Smoked Turkey Breast – $8.99/lb Perfect for Thanksgiving dinner, family get-togethers, or stocking the freezer. Come see us at 930 W Harvard in Roseburg or give us a call at 541-672-3474 to reserve yours before they’re gone! 🧡🥩
House Slab Bacon for $7.99/lb
🥓 Our own house slab bacon — $7.99/lb 🥓Fresh batch just hit the case. Small-batch, big flavor. Perfect for breakfast or BLTs. Come grab some while it lasts!
Royal Riverside Milk: Shelves Restocked
Good news — Royal Riverside Milk just arrived! 🥛It’s on the shelf and ready to go. Thanks for your patience with yesterday’s delay—see you soon!
Royal Riverside Milk Delayed Until Tomorrow
Heads up, friends — Royal Riverside Milk delivery is delayed today and will arrive tomorrow (Wed 11/12). 🥛 Sorry for the inconvenience. We’ll post the moment it hits the shelf—thanks for your patience!
🔥 Fresh Out of the Smokehouse! 🔥Our very own smoked pork chops—handcrafted in-house and packed with rich, smoky flavor.Perfect for an easy dinner or weekend BBQ. 💨 $7.99/lb — while supplies last!
Get Your Jalapeño Poppers This Weekend
🔥 Weekend Favorites Are Back! 🔥 🧀 Jalapeño Poppers — $19.99 each🥓 Hill’s 3 lb Bacon — $15 each🥩 Rubbed Tri-Tip — $11.99/lb
Hot Deals at McClendon's This Week
🔥 Weekly Specials Are Here! 🔥 Here’s what’s hot at McClendon’s Old Fashioned Meats this week: 🥩 New York Steaks — $9.99/lb🥩 Whole In-The-Bag New York — $8.99/lb🍖 Cross Rib Roast — $6.99/lb🍗 Bone-In Smoked Turkey Breast — $6.99/lb🥔 50 lb Box of Idaho Potatoes — $22.99/box🍇 Local Oregon Cranberry Relish — $7.29/each Stop by and stock up
Bone-in Pork Chops for Just $2.99/lb
🔥 Pork Chop Deal of the Week! 🔥Bone-in Pork Chops just $2.99/lb — available in thick cut or regular cut. Perfect for grilling, pan-searing, or baking. Fresh, flavorful, and priced right.Come grab yours while they last!
Rainy Day Roast: Prime Beef Chuck at $6.99/lb
🌧️ Rainy Day Special! 🌧️Nothing beats the chill like a slow-cooked roast.Grab Prime Grade Boneless Beef Chuck Roast — just $6.99/lb! Perfect for pot roast, stew, or the smoker.Available while supplies last!
New Seasonal Eggnog from Royal Riverside
Fresh from Royal Riverside!Fresh delivery of Royal Riverside Milk and Creamer, plus their new seasonal Eggnog — rich, creamy, and perfect for the holidays.🥛 Small-batch. Farm fresh. Limited supply — grab yours before it’s gone!
Halloween Killer Specials at McClendon's Meats
🎃 HALLOWEEN KILLER SPECIALS! 🩸Prices so good… it’s scary! 👻 🔥 T-Bone Steaks – $8.99/lb🔥 Bone-In Pork Chops – $2.99/lb🔥 Tri-Tip Roast – $10.99/lb🔥 Tri-Tips (In the Bag) – $5.99/lb🔥 Baby Back Ribs – $3.99/lb🔥 Chuck Roasts - $6.99/lb 🕷️ Don’t be haunted by regret… swing by McClendon’s before these deals vanish into the night
🔥 Tim Did It Again! 🔥Big savings rolling in this week — 🐔 40 lb case of Boneless/Skinless Chicken Breast💲 $67.60 per case — that’s just $1.69/lb! 🦃 Bone-In Butterball Turkey Breast💲 $1.99/lb 🚪 WALK-INS ONLY⏰ FIRST COME, FIRST SERVED📵 NO PHONE ORDERS Come stock up while supplies last!
New Cheese Brother’s curds now available
🧀 New Cheese Curd Flavors Just Arrived! 🧀 Fresh, squeaky, and loaded with flavor — try one or try them all:• Garlic & Dill• Hot Pepper• Classic• Ranch• Tomato & Basil All just $8.99 each
New specials
Fresh Milk Back in Stock!
🥛 Back in Stock!Royal Riverside Milk is here again!!! • Half Gallons – $6.99 each• Coffee Creamers – $6.49 each• Mini Milks – $3.99 each
This week’s special's
Restocked: Carter's Coffee at McClendon's Meats
☕ Just Restocked!Carter’s Coffee Company is back on the shelves! 🥶 16oz Cold Brew Bottles — $2.99🌱 10oz Whole Bean Bags — $14.00 Fresh, local, and ready to perk up your day. Stop in and grab your favorite roast!
This Week's Best Deals at McClendon's
This week’s hot deals
New hours update
Discover Our Weekly Specials
👉 Weekly Specials at McClendon’s Old Fashioned Meats!
Fresh Chicken Breast for Only $1.99/lb
🔥 Fresh Chicken Breast Deal! 🔥40 lb case of fresh boneless/skinless chicken breast for just $1.99/lb — that’s $79.60 per case! Stock up while supplies last — perfect for families, meal prep, or filling the freezer. 🐓💪
McClendon's Hot Deals of the Week
🔥 This Week’s Hot Deals at McClendon’s 🔥
✨ New Arrival ✨
✨ New Arrival ✨Royal Riverside Vanilla Sweet Creamer is now available at McClendon’s! 🥛 Perfectly smooth, perfectly sweet. ☕ Pair it with fresh, local coffee from Carter’s Coffee Company for the ultimate combo. Come grab yours today!
Discover Your Favorite BBQ Sauce at McClendon’s
🔥 Sauce Sampling Today! 🔥Backyard BBQ Company is here at McClendon’s with a full lineup of their bold and tasty sauces. Come try them all! 👉 Jessie’s Famous Sauce👉 Polynesian Sauce👉 Honey Habanero Sauce👉 Cranberry BBQ Sauce👉 Orange Glaze👉 Whiskey Sauce Stop by, grab a sample, and find your new favorite flavor! 🍖✨ 📸 Perfect for ribs, wings, burgers, and backyard grilling — these sauces bring the flavor!
Discover New Sausage Varieties at McClendon's
🚨 New Sausages Just Dropped! 🚨 🔥 Locally made lamb sausage – available in Italian, Green Onion, and Sweet Italian.🍎 Apple Cinnamon Chicken Sausage Links – the perfect mix of sweet and savory.🦃 Turkey Bratwurst – lean, flavorful, and ready for the grill. Swing by McClendon’s and grab some before they’re gone!
American Wagyu Boneless Ribeye Available
🔥WHOA! Check out this beauty…🔥American Wagyu Boneless Ribeye — rich, buttery, and melt-in-your-mouth delicious. 🥩✨ $32.99/lb.
Free Sourdough Samples at McClendon's
🥖 Stop by McClendon’s today for a taste of Totally Baked’s fresh sourdough!✅ Country Loaf✅ Jalapeño & Cheese Bread We’ve got free samples waiting—come see (and taste) why these loaves are local favorites!
Weekly Specials You Can't Miss
This week’s specials! Don’t miss out!
Discover Our New Wagyu Tri-Tips Selection
🔥 Check out these Wagyu Tri-Tips! 🔥First time we’ve ever had them in the shop — and they look incredible. Perfect marbling, ready for the smoker, grill, or oven.
Smoked Beef Bones at McClendon's for $6.99/lb
🔥 Smoked Beef Bones – Just $6.99/lb! 🔥Perfect for hearty soups, rich broths, or a treat for your four-legged friends. Slow-smoked, packed with flavor, and ready to go. 👉 Stop by McClendon’s and grab some while they last!
Fresh-Cut New York Steaks at McClendon's
🔥 New York Steaks on Sale! 🔥Fresh-cut New York steaks only $13.99/lb. Want an even better deal? Grab them in the bag for just $9.99/lb! 🥩💥
Fresh Milk Arrivals at McClendon's!
🚚 Fresh drop just in!Royal Riverside Milk is back with:🥛 Whole & Chocolate (½ gallons)🎃 Pumpkin Pie Milkshake🍊 Orange Creamsicle Stock up before it’s gone!
Fresh Sourdough and Cookies Now Available
🚨 Fresh Delivery Alert 🚨 Totally Baked just dropped off a fresh batch of their famous sourdough bread & cookies 🥖 Country Loaf – $11🍞 Sandwich Loaf – $11🌶️🧀 Jalapeño Cheese Loaf – $13🍪 Snack Daddy Cookies (pack) – $6🍪 Macadamia Nut & White Chocolate Cookies (pack) – $6 These go FAST – grab yours today while they last!
Hurry for Fresh Teriyaki Sticks!
🔥 Finally Back in Stock! 🔥Our fresh teriyaki sticks are here ✨ They go fast, so grab yours while you can. They never last long!
Grab Huge Skirt Steaks Today
!!GIANT SKIRT STEAK!!Come grab these massive cuts before they’re gone! Perfect for fajitas, grilling, or just showing off on the BBQ. 🔥
Snap a Photo with Spitfire at McClendon's
🚨 MONSTER TRUCK ALERT! 🚨Spitfire is here at McClendon’s! 🛻🔥Stop by, snap a picture in front of this beast, and get up close before the big show at the fairgrounds this weekend.
🔥 THIS WEEK’S DEALS 🔥
Halibut on Sale: $16.99/lb
🔥 Fresh Halibut! 🔥Just $16.99/lb — while it lasts! 🐟Perfect for the grill or pan.
See You After Labor Day
🇺🇸 Labor Day Announcement 🇺🇸 McClendon’s Old Fashioned Meats & Smokehouse will be closed this Monday for Labor Day so our team can enjoy the holiday with family and friends. We want to sincerely thank all of our customers for your continued support — we couldn’t do what we love without you! ❤️ Enjoy your long weekend, fire up those grills, and celebrate with great food and good company. We’ll see you when we reopen on Tuesday! 🔥🥩🍖 – The McClendon’s Family
Fresh Strawberries and S'mores Offers
🍓 Fresh, juicy strawberries for just $1.99 a pack and s’mores kits for only $4.99 each! Sweet treats made easy—come grab yours today!
Discounted Pork Ribs and Steaks: $2.99/lb
Don’t forget boneless pork country style ribs and pork steaks are $2.99 lb this week!
Labor Day Deals! Don’t miss out on this week’s specials!
Local sourdough bread from Totally Baked is back in stock! Come check it out!
Fresh Halibut Available at McClendon's Meats
We have halibut back in stock for $16.99 lb again!
Limited Time Fish and Oyster Specials
It’s fresh fish Friday!!! Halibut only $16.99 lb. Wild sockeye salmon just $13.99 lb. And two dozen oysters for $14.99. While supplies last.
Economy Locker Pack: Now $20 Off
Our economy locker pack is now $20 off! Originally $144.99 it is now $124.99. 5 lbs of beef steak5 lbs of pork chops 10 lbs of 20% ground beef10 lbs of assorted chicken While supplies last.
Chill Out with Our New Beer Selection
Ice cold beers from Claim 52 and Great Notion just came in!
Season's First Wild Sockeye Salmon
First of the season wild caught sockeye salmon $9.99 lb
Spice Up Breakfast with Jalapeño Bacon
Brand new item at McClendons. Jalapeño bacon. $7.99lb
House Smoked Turkey Breast at McClendon's
Back in stock! House smoked turkey breast. $9.99 lb.
Fresh Crab $14.99/lb - Limited Time
Limited time only. First of the season crab for $14.99 lb. First come first served. Don’t miss out!
Limited Time: Fresh Umpqua Valley Lamb
We have fresh Umpqua Valley Lamb in our case for a limited time only!
Get Bacon for Just $5.99 Per Pound
Honey cured hickory bacon is currently on sale. The price for a 15-pound case is $89.85. That’s $5.99 per pound! Wrapped bacon is $6.99 per pound.
Now Available: Freshly Smoked Bacon Cheddar Sticks
Fresh bacon cheddar sticks right out of the smokehouse. Get’em while you can! $19.00 lb
Fresh whole fryers on sale now for just $1.49 lb.
Reserve your charcuterie boards, bouquets and dipped strawberries now!🍓
Superbowl Specials coming Wednesday!!
Garlic lovers seasoning is now back in stock.
Boneless chicken breast is on sale, available in 5-pound and 10-pound bags at $1.99 per pound.
Add a Pop of Color with Our Watermelon Radishes
Jazz up your salad with these beautiful watermelon radishes we just got in! $3.99/lb
We got in some exceptionally marbled prime grade rib eyes. Even prime grade doesn’t always look this good. 🤤 $22.99/lb
This weeks sale items! 12/30-1/04
Locker packs are still available.
On behalf of the McClendon Family and all of our families, we want to thank our wonderful community. We hope we’ve made you as happy as you’ve made us. We wish you all a very Merry Christmas! We will be back open on December 27th!
One-Day Sale: Tri-tip Roasts at a Discount!
This Friday Only: Tri-tip Roasts in Bag with Fat for $3.99/lb. First Come, First Served. No Phone Orders. Limited Stock: Only 30 Cases Available.
December Holiday Hours!
This Week's Offers: Steaks, Shrimp, and Scallops on Sale
New York steaks are back on sale for only $9.99 per pound. New York in the bag $7.99 lb. Raw shrimp (2 lb bag) for $8.99 each, and scallops (12 oz bag) for $9.99 each.
Don't Miss Out: Royal Riverside Milk and Eggnog
Back in stock!!! Royal Riverside milk and eggnog. Get it while you can!
Stock Up Now on Royal Riverside & Limited-Time Eggnog
Royal Riverside is back in stock, including the seasonal Royale Eggnog. Don’t miss out! They go quick!
The rain is coming, but this weekend is sunny! Get at least one more outdoor barbecue in with these St. Louis style pork spareribs! Only $1.99/lb!
Game day specials!
Our new Oktoberfest smoked dogs - $7.99/lb! Packaged corned beef, wagyu roast beef, or honey smoked turkey lunch meat - $5.99/lb! Whole boneless pork shoulders or pork sirloins - $1.99/lb! New York end cuts - $6.99/lb! Whole New Yorks - $8.99/lb! Whole wagyu coulottes -$14.99/lb! Wagyu sirloin tips - $9.99/lb! Whole boneless ribeyes - $9.99/lb! Breaded chicken wings - 5# bag for $12!
Tailgate Specials for the big game! Whole boneless pork shoulders or pork sirloins - $1.99/lb! Spicy or Regular breaded chicken wings - 5 lb bag for only $12!
Spicy Chicken Wings are Back in Stock!
🔥Spicy chicken wings are back by popular demand!!🔥 Take home a 5 lb bag for $12.
Convenient Snacking Options for Your Next Hunting Adventure
Ensure your hunting trips are fueled with healthy and convenient snacks!
Limited Time Offer: London Broils at $4.99 per Pound
Don’t forget about our London Broils! $4.99 lb
Catch Our Fresh Fish Tuesday Sale!
Fresh fish Tuesday!!!King salmon $7.99 lb.Halibut $22.99 lb.Coho $7.99 lb.Pacific cod $9.99 lb.Steelhead $11.99 lb.Red Snapper $6.99 lb.
Special Week-Long Deal on Royal Riverside Chocolate Milk!
Royal Riverside chocolate milk is now $5.99 per 1/2 gallon for the rest of the week!!!
Special Offer: USDA Choice New York End Cuts at $6.99/lb!
USDA CHOICE New York end cuts available for $6.99 lb. While supplies last!
Seafood sale
FRIDAY AND SATURDAY ONLY WHILE SUPPLIES LAST!!
Fresh Seafood
Fresh catch! Ling cod, coho salmon, and king salmon for $6.99 lb. Wild-caught and delicious!
New Product at McClendons
Bacon wrapped pork skewers for $5.99 lb
Spare Ribs $1.99LB BBQ READY!!
FRESH CORN ON THE COBB 2 FOR $1
4th of July SPECIALS STARTS FRIDAY! 6/28
Our family-owned meat shop and smokehouse offers a wide selection of meats & specialty smoked meats, fresh fish, jerky, and frozen goods. Located in Roseburg, Oregon, right off I-5, we also feature local vendors with fresh produce, baked goods, and a general grocery selection.
New Shipment Of Yumi Watermelons
Yumi Watermelons, based in Seattle, specializes in providing fresh, high-quality watermelons sourced from local farms. They emphasize sustainable farming practices and support the local agricultural community. Yumi Watermelons are known for their sweet, juicy taste and commitment to delivering top-notch produce to their customers. $8.99 each